Törökországi tanulmányúton jártak a TEIT településeinek polgármesterei – Filvig Géza sajtótájékoztatója
Szerző
Illés GyörgyCímkék
Törökország ipara már most is jelentős, és dinamikusan fejlődik. Az ez által növekvő energiaigények kielégítésére döntöttek az atomenergia mellett, de a jelenlegi ellátórendszer is megerősítésre szorul, amit az országban gyakori áramszünetek is jeleznek – ezt a tanulmányút résztvevői is megtapasztalhatták.
A június 12. és 16. között a Roszatom által szervezett tanulmányúton Rákóczi Péter, a Paks 2 kommunikációs igazgatója is jelen volt. A tanulmányi út tapasztalatairól a Duna túlpartján Szabó Péter, Paks város polgármestere tartott sajtótájékoztatót.
A delegáció hétfő este utazott repülőn Törökországba, majd másnap reggel autóbusszal folytatták az utat az építkezés helyszínére. Szerdán került sor az erőműnél tett látogatásra, és egy kis városnézésre is lehetőség nyílott. A csütörtök már a visszautazással telt, majd pénteken szálltak repülőre. Úgy a kiútnál, mint a visszaút esetében jelentős csúszás volt a reptéren, így Kalocsára közel kétnapos utazást követően, csak szombat hajnali hat előtt nem sokkal érkeztek meg.
Az építés ütemezése
Az erőmű 2018 áprilisában kapta meg a létesítési engedélyt az első blokk. Az első adag üzemanyag április 27-én érkezett meg, az üzembe helyezés jövőre kezdődhet meg a tervezett ütemezés szerint, és évente egy-egy blokkot fognak beindítani, 2028-ra pedig mind a négy blokk üzembe áll.
A négy blokk az építés négy különböző stádiumát mutatja, körülbelül egy-egy év eltéréssel, így a delegáció tagjai szinte a teljes folyamatba betekintést nyertek
AZ AKKUYU ATOMERŐMŰ A LÉTESÍTENDŐ PAKS 2-VEL AZONOS TECHNOLÓGIÁVAL ÜZEMEL MAJD, AZ ÉPÍTŐ IS UGYANAZ: AZ OROSZ ROSZATOM.
Méretek
A technológia a Paksi objektumtól egyetlen lényeges eltérést mutat: az ottani, szintén nyomottvizes blokkok hűtését a tenger vize szolgáltatja majd, míg nálunk a Duna.
Méreteikben viszont jelentősen különbözőek:
A TÖRÖKORSZÁGI LÉTESÍTMÉNY PONTOSAN KÉTSZER AKKORA LESZ, MINT A MOSTANI ÜTEMBEN TERVEZETT HAZAI BŐVÍTÉS.
Ott négy erőművi blokkot építenek, míg itt kettő létesül. Ennek megfelelően a kapacitása is a paksi új blokkok kétszerese, 4x1.200 megawatt lesz, ami Törökország elektromos energiaigényének mintegy 10%-át fogja fedezni – tudtuk meg.
Az erőmű biztonsági rendszeréről Filvig Géza elmondta: a létesítmény minden biztonsági szempontnak megfelel, minden belső vagy külső veszélyforrásra méretezett. Például földrengésbiztonság szempontjából a Richter-skála szerinti 9-es, azon a vidéken soha nem tapasztalt erejű rengést is kibírna. A létesítményt 60 évre tervezik, egyszeri, húszéves üzemidő-hosszabbítás lehetőségével.
Az erőműről és az építkezésről a polgármestereket Szergej Boriszovics Buckih, az építő Akkuyu Nükleer cég vezérigazgatójának első helyettese, az erőműépítés igazgatója tájékoztatta helyszínen.
Gigantikus maga az építkezés”– mondta a polgármester, amit számadatokkal is érzékeltetett:
-
19 millió köbméter sziklát termeltek ki az építési terület kialakítása során
-
8 millió köbméter földet használtak föl a tenger feltöltéséhez
-
havonta 80 ezer köbméter betont építenek
-
havi tízezer tonna betonacélt használnak föl
-
az átadásig 560 épület és egyéb létesítmény készül el
-
26.000 ember dolgozik az építkezésen
-
1300 építőgép van a helyszínen
-
200 daru és emelőszerkezet segíti a munkát
-
a világ öt legnagyobb daruja közül kettő az akkuyui építkezésen dolgozik
-
Mintegy 400 cég vesz részt a munkában
A polgármester elmondása szerint az építkezés nagyon jól szervezett, mindenütt rend van, mindennek megvan a helye. Nagy gondot fordítanak a munkavédelemre, amit a piros sisakos munkavédelmi ellenőrök folyamatosan figyelemmel kísérnek.
A HÚSZMILLIÁRD AMERIKAI DOLLÁR ÉRTÉKŰ BERUHÁZÁS NYOMÁN MEGVALÓSULÓ ERŐMŰ ÉLETCIKLUSA SORÁN 50 MILLIÁRD DOLLÁR TELJESÍTMÉNNYEL JÁRUL MAJD HOZZÁ A TÖRÖK GDP-HEZ.
A létesítmény üzembe helyezése után a régióban jelentős népességnövekedésre számítanak, a várakozások szerint mintegy 30 ezer fővel nőhet a térség lélekszáma.
Nagy gondot fordítanak a képzésre: már közel 300 török szakembert képeztek ki Oroszországban, összesen 600 fő képzését tervezik.
A BLOKKOK ELKÉSZÜLTE UTÁN HOZZÁVETŐLEG 4.000 EMBER DOLGOZIK MAJD AZ ERŐMŰBEN.
Klímacélok, környezeti és társadalmi hatások
Jelenleg 500 millió tonnára becsülik Törökország üvegházgáz-kibocsátását, amiből 17 millió tonna CO2 kiváltását teszi majd létre a négy blokk. Ez a 2030-ig tervezett kibocsátás-csökkentésnek mintegy hatoda.
A TEIT delegációját fogadta a közeli város, Silifke polgármestere, Sadik Altunok is aki az erőműépítés tapasztalatairól, a térségre és az általa vezetett, 150.000 ezres városra gyakorolt hatásairól számolt be. A vendéglátó polgármester elmondta: már az építésre felkészülés is komoly kihívás volt a térség számára, most az építők szükségleteinek ellátása ad feladatokat, hiszen ez hatalmas felvevőpiacot jelent. Megerősítették a szociális rendszert is, és felkészültek a terület fejlesztésére.
Filvig Géza rámutatott: a Paksra várható mintegy 10.000 munkás ellátásából térségünknek is ki kell majd vennie a részét. A törökországi létesítmény építésében részt vevő cégek mintegy 80%-a török, így, noha ez az építkezés speciális képességet igényel, a tapasztalatok szerint a munkákban a magyar vállalkozások oroszlánrészt vállalhatnak majd, mind ez építkezés, mind az ott dolgozók, majd a későbbi üzemeltetők kiszolgálása terén.
Az ellátások közül Filvig Géza kiemelte a kórházi ellátást, hiszen
A KALOCSAI KÓRHÁZ VAN LEGKÖZELEBB AZ ÉPÍTKEZÉS HELYSZÍNÉHEZ,
így Paks 2 is a kalocsai kórházra támaszkodik majd kórházi ellátási helyként, ami tovább erősíti a kórháznak és fejlesztésének szükségességét.
Ezt egyúttal a kórházzal kapcsolatos pletykákra és rémhírekre, amint fogalmazott, „hangulatkeltésre”, amelyeket maga a Paks 2 beruházás is cáfol.
Hasonlóképp szükséges lesz az uszoda fejlesztése, de a vendéglátó és szálláshelyeket, egyéb szolgáltatásokat is érinti majd az építkezés gerjesztette keresletnövekedés – fejtette ki Filvig Géza, aki azt is elmondta, hogy a helyszínen felvételeket készíteni – biztonsági okokból – nem volt lehetőség (a helyszíni képeket a Roszatom készítette és bocsátotta rendelkezésre – A szerk.), de az erőmű építéséről a legismertebb videomegosztón közzétettek egy videót, amelyet itt is megtekinthetnek: