Legyen ez a hónap Iskolapélda! – A rendőrség őszi közlekedésbiztonsági akciója

Az iskolakezdéssel hirtelen megnőtt a forgalom az iskolák közelében, miközben a megváltozott napirendhez, a korán keléshez is hozzá kell szokni. A rendőrség Iskolapélda címmel indított kampányt annak érdekében, hogy az idei tanévkezdés időszakában ne történjenek gyermekeket érintő közlekedési balesetek.

Legyen ez a hónap Iskolapélda! – ezzel a címmel jelent meg a Police.hu oldalon egy összefoglaló, amelyben leírják, 2023-ban közel 1400, 14 éven aluli gyermek sérült meg Magyarországon közlekedési balesetben, mintegy ezren általános iskolások, legtöbben a 10–14 év közötti korosztályból.

A gyerekek a legtöbb esetben elszenvedői és nem okozói voltak a baleseteknek, gyakran a járműben utazva, a sofőr szabályszegése miatt sérültek meg, mintegy 100 gyermek pedig gyalogosként szenvedett balesetet.
A tavalyi év során a gyermekeket ért közlekedési balesetek közül 1.232 könnyű sérüléssel végződött, de 152 súlyos sérüléssel járt, míg 8 gyermek már soha nem térhetett haza.

A gyermekbiztonsági rendszer helyes használatának aránya 2023-ban javult az előző évhez képest, de még mindig nem éri el a 90%-ot, vagyis 10-ből 1 gyermek védtelenül utazott a járműben.

A tanítási időszak kezdetével egyik napról a másikra kell átállni a reggeli korán kelésre, időben indulni az iskolába, ott eltölteni több órát, és tanulni. Miközben a több mint két hónapos szünidő után az új ritmust szokják a gyerekek, amiatt is fokozott veszélyeket rejthet számukra a tanévkezdet, mivel gyakorlatilag egyszerre jelennek meg a mindennapok közlekedésében – figyelmeztetnek a rendőrségi portálon.

Másfelől a járművek is tömegesen jelennek meg az utakon. A nyári szabadságok után a forgalomban részt vevő gépkocsik száma ugrásszerűen megnő, jellemzően a reggeli iskolakezdés és a délutáni befejezés időszakában zsúfolttá válnak az utak, így az autósok oldaláról jelentkező közlekedésbiztonsági kockázat is megnövekszik – mutatnak rá.

A rendőrségi tapasztalatok alapján szeptemberben az iskolások közlekedésbiztonsági veszélyeztetettsége magasabb az átlagnál. Gyermekeink a legveszélyeztetettebb és legsérülékenyebb képviselői a közúti közlekedésnek, így valamennyi korosztályhoz képest megkülönböztetett figyelmet igényelnek – írja a cikk, amelyben a gyermeki életkorból adódó sajátosságokra is felhívják a figyelmet.

Amint írják, tudomásul kell venni, hogy a gyerekek másként gondolkodnak mint a felnőttek, másként látják a világot, más dolgokat tartanak fontosnak és érdekesnek, mint a felnőttek, és nincs ez másként a közúti közlekedésben sem.
A gyermekek közlekedésük során is sokszor a kalandot, a játékot keresik, figyelmüket teljesen elvonhatja egy-egy érdekesnek tartott tárgy vagy esemény, esetleg belemerülnek egy-egy zenébe. Ekkor azonban biztonságérzetük teljesen megszűnhet, a külvilágot kizárva pedig minden külső inger nélkül maradnak. Ezért ilyenkor minden sofőr számára a legfontosabb szabály: Vigyázat! Gyerekek!

ELENGEDHETETLENÜL FONTOS, HOGY A JÁRMŰVEZETŐK A TANINTÉZETEK KÖZELÉBEN KÜLÖNÖSEN FIGYELMESEN, ÓVATOSAN KÖZLEKEDJENEK!

Kijelölt gyalogos-átkelőhelyhez közeledve már távolabb kezdjék meg a lassítást, ezáltal is növelve az úttesten áthaladni szándékozó gyermekek biztonságérzetét.

A TANÍTÁSI NAP KEZDETÉN ÉS VÉGÉN AZ ISKOLÁK KÖZELÉBEN FORGALMI TORLÓDÁSOK ALAKULHATNAK KI, AMELYEK TOVÁBBI KOCKÁZATOKAT JELENTENEK A GYERMEKEK SZÁMÁRA.

A járművezetőket arra kérik, hogy ilyenkor legyenek türelmesek, előzékenyek, és számítsanak rá, hogy a diákok ilyenkor váratlanul is megjelenhetnek az úttesten.

A cikk összegyűjti a legjellemzőbb veszélyes helyzeteket is

Amennyiben a gyermek gyalog vagy tömegközlekedési eszközzel jár iskolába, akkor előzetesen meg kell vele ismertetni az adott útvonalat, és alaposan be kell gyakoroltatni a biztonságos közlekedéshez nélkülözhetetlen fogásokat. Ennek legjobb módja, ha a szülők vele együtt járják be az iskolába vezető utat.
Amennyiben a gyermek kerékpárral, rollerrel jut el az iskolába, csak akkor járjon önállóan, ha ismeri a legfontosabb közlekedési szabályokat, és képes a járművel biztonságosan haladni.
Bár hazánkban még nem kötelező, ettől függetlenül kifejezetten ajánlott, hogy a bicikliző gyermek minden esetben viseljen fejvédőt.
Amennyiben a szülő gépjárművel szállítja az iskolába a diákot, szintén sok dologra kell figyelnie, a forgalmon kívül is: minden esetben rögzítse a gyermeket a gyermekbiztonsági rendszerbe ­ gyerekülésbe, ülésmagasítóba –, és csatolja be a biztonsági övet! A sajátját is!

Rendszeres rendőri akció az iskolák környékén

Azon általános iskolák környékén, ahol ez közlekedésbiztonsági szempontból indokolt,

A RENDŐRSÉG A POLGÁRŐRSÉGGEL EGYÜTTMŰKÖDVE A NAPI OKTATÁS KEZDETÉNEK ÉS BEFEJEZÉSÉNEK IDŐSZAKÁBAN IDÉN SZEPTEMBERBEN IS KIEMELT KÖZTERÜLETI JELENLÉTET BIZTOSÍT.

Az egyenruhások a közlekedők együttműködésére és támogatására számítanak abban, hogy közösen biztonságosabb környezetet teremthessünk az iskolakezdés idején!

Legyen ez a kampány iskolapéldája egy baleset-megelőzési összefogásnak! …hogy mindenki hazaérjen!”– zárul a cikk.

Rideg Gábor, a Kalocsai Rendőrkapitányság Közlekedésrendészeti Osztálya vezetője az akció kapcsán elmondta: jelenleg Kalocsán négy iskola közelében teljesítenek szolgálatot a reggeli iskolakezdéskor, illetve a forgalomtól függően a délután frekventáltabb időszakaiban.

A rendőri akció tanév elején, szeptemberben a legfeszesebb, amíg a közlekedés rendjét megszokják a diákok - különösen az első évesek, akiknek még minden új –, de októbertől év végéig továbbra is megtalálhatjuk majd a rendőröket az iskolák környékén.

A szakember arra is figyelmeztetett, hogy az audiovizuális eszközök a kerékpárosok és a gyalogosok számára is nagy veszélyeket hordoznak, elvonva érzékeiket a közlekedéstől. E szempontból a fülhallgatós zenehallgatás, rádiózás is veszélyes, mert kizárják a környezet hangjait, pedig a hallás a forgalom észlelésében igen jelentős szerepet játszik – ebből országos híradások szerint nemrégiben sajnos tragédia is történt.

Erről is tudnia kell