Mit jelent a további üzemidőhosszabbítás az atomerőműnél?
Szerző
Mészáros BoglárkaCímkék
Ahogy korábban portálunkon is olvashatták, bejelentették az Európai Unió számára a Paksi Atomerőmű üzemidejének további meghosszabbítását
Egy atomerőmű tervezett üzemideje alatt azt az időtartamot értjük, amelyre – a rendszerek és rendszerelemek tervei, jellemzői alapján – a létesítmény biztonságos üzemeltethetősége teljes körűen igazolható. Ez alapján egy atomerőmű, mint egész élettartamát azok a szerkezetek, rendszerek és rendszerelemek határozzák meg, amelyek nem cserélhetők, nem felújíthatók (hosszú élettartamúak) - vagy a cserével, felújítással járó költségek és leállási idő olyan nagy, hogy műszaki-gazdasági értelemben a csere, felújítás nem ésszerű. Ilyen szerkezetek és rendszerelemek pl. a reaktortartály, a gőzfejlesztők és a konténment. Ezen szerkezetek, rendszerelemek a tervezés túlbiztosítottsága (konzervativizmusa) és a feltételezettnél tényszerűen kisebb igénybevétel miatt jelentős élettartam–tartalékkal rendelkeznek. Ez teszi lehetővé ezen szerkezetek, rendszerelemek üzemidejének, és egyúttal az atomerőmű üzemidejének meghosszabbítását a kötelező biztonsági tartalékok – amelyeket a tervezéskor figyelembe kell venni – csökkentése nélkül.
A Paksi Atomerőmű blokkjainak tervezett üzemidejét eredetileg 30 évben határozták meg. A 2002-2017 között végrehajtott üzemidőhosszabbítás eredményeként a blokkok további 20 évre kaptak üzemeltetési engedélyt. A további üzemidőhosszabbítás azt célozza meg, hogy a blokkok üzemidejét újabb 20 évvel kiterjesszék, figyelembe véve a rendszerekben, rendszerelemekben rejlő tartalékokat és a mindenkori nemzetközi és hazai biztonsági előírásokat. Egyes országokban eleve nem szabnak határt az üzemidőnek, hanem időről-időre felülvizsgálják, majd újabb 10 évre megadják az engedélyt.