Az Aktív Iskola programok, témahetek 2025. május-június

május 23 2025
A tanév utolsó két hónapja során számos mozgásprogram zajlik az iskolákban, például a Magyar Sport Napja(május 6.), vagy az Európai Unió által kezdeményezett Move Week (május utolsó hete) alkalmából. Az Aktív Iskoláknak két speciális programjavaslatot kínáltunk erre az időszakra: Ismerd meg futva a világot, illetve az Aktív Tanulói Csapat Hete.

Ez a speciális programajánlat egész május hónapban zajlik országszerte. A kihívás keretein belül a tanulók (és pedagógusok) elsődleges feladata, hogy a tanórák közötti szünetekben meghatározott területen köröket fussanak/gyalogoljanak (pl. iskolakör, pályakör), ,,kilométereket" gyűjtsenek. Egy kör az iskola által meghatározott távot jelent km-ben (pl. 1 kör = 1 km, vagy 1 kör = 20 km), függetlenül a futópálya valódi hosszától. A cél, hogy az iskolától indulva az osztály közösen gyűjtött kilométerei alapján „virtuálisan” minél több városba (nevezetes helyre) jussanak el a világban a kihívás minimum egyhetes időtartama alatt. Amennyiben a tantestület bármely tagja fut, az kétszeres szorzóként számolható, az iskolaigazgató futása pedig a meghatározott km-érték háromszorosát jelenti. A kihívás lehetőséget biztosít a tantárgyközi kapcsolatok erősítésére is (pl. vaktérkép használata, nevezetességek megismerése, mértékegységek, matematikai alapműveletek, történelmi ismeretek stb.).

Aktív Iskola Tanulói Csapat Hete

Ez a programelem az utolsó tanítási hétre, vagyis június 16-i hétre került be a naptárba. Célja a Tanulói Csapat szervezésében a teljes iskolai közösség mozgásra ösztönzése kreatív, változatos és élményközpontú aktivitások biztosításával. Az Aktív Iskola Tanulói Csapat Hete a tanév zárásaként biztosítja a felszabadult, élménnyel teli mozgásos aktivitásokat a tanulók számára, ezen túlmenően a Csapat is megmutathatja egész éves munkájának gyümölcsét. A Tanulói Csapat tagjait olyan mozgásprogramok, aktivitások szervezésére ösztönzzük, ahol a tanulók és a tantestület aktivizálása is egyaránt előtérbe kerül, valamint tükrözik az Aktív Iskola program egész tanévet átívelő sokoldalúságát és komplexitását. Pl. irányított, mozgásos aktivitások a szünetekben, tanár-diák mérkőzések, sportfesztiválok Just Dance verseny, táncos, Görkori-Roller Disco stb. A „No Házi” programelem során pl. egész héten mentesülhetnek a tanulók a házi feladatok alól, amennyiben mozgásos feladatokkal váltják ki azokat. Ötletként javasoltuk a különleges futófesztivált, mint a Color Runt is, amely egyre népszerűbb Európa-szerte.

Az Aktív Iskola program

A Magyar Diáksport Szövetség a tanév elején indította el az Aktív Iskola programot. Ennek keretében 2023 őszén 300 iskolában kezdődött meg a mindennapos testmozgásra fókuszáló, de az egészséges életmód más összetevőit is népszerűsítő oktatás. A program pozitív hatását bizonyítja az Aktív Iskolák tanulói között készített idei felmérés eredménye, amely szerint az Aktív Iskolába járó gyerekeknek 50%-a naponta legalább 60 percet mozog, szemben a hazai és nemzetközi világátlag 20%-kal (WHO felmérés).

A kezdeményezés hátterében azok a tudományos eredmények állnak, melyek szerint a rendszeres testmozgás komplexen gyakorol pozitív hatást a gyerekekre: nemcsak a testi egészségüket fejleszti, hanem többek között serkenti az agyműködést, oldja a stresszt, javítja a tanulási teljesítményeket, illetve a fizikai és mentális teherbíró képességet is. Ezek alapján kijelenthető, hogy a gyerekek egészségének alapja a mozgás, és az aktív gyerekkorral lehet megalapozni az egészséges felnőttkort. A program az alábbi területeken segíti a mozgásösztönzést:

 

  • Hangsúlyt fektet a minőségi testnevelésre: támogatja a testnevelést tanító pedagógusok szakmai fejlődését és megújulását, és előtérbe helyezi a fittségoktatást;
  • Bővíti a tanórán kívüli iskolai sportfoglalkozások és tömegsport események körét, vagyis a minőségi diáksport kínálatát;
  • Egészséges életmódot támogató és mozgásra ösztönző környezetet teremt: olyan iskolai környezet kialakítására és tanulásszervezési megoldások alkalmazására sarkall, amely aktivizálja a gyerekeket, tanulókat tanórán, tanórák között és azon kívül is;
  • Segíti a tanulói bevonódást, azaz az diákok bekapcsolódását az iskolai sportaktivitások, mozgásprogramok szervezésébe, lebonyolításába.
  • Folyamatos tapasztalatmegosztó, tájékoztató és fejlesztést célzó kommunikációra ösztönöz az iskolán belül, a szülői közösséggel, más Aktív Iskolákkal, lehetséges partnerekkel az adott településen, tehát hangsúlyt fektet a partnerségre és a nyilvánosságra.

 

Az iskolák egészségfejlesztő munkáját ilyen formában, és ilyen komplexen korábban még egyetlen program sem támogatta és honorálta. Az MDSZ ugyanis az intézményeknek a megvalósításhoz egyrészt gyakorlati segítséget nyújt a szervezéstől az eszközökig, másrészt védjegyelismerésekkel és a jól felépített motivációs rendszerrel ösztönzi az iskolák fejlődését. A motivációs rendszer lényege, hogy az egyes mozgásprogramokért és egészségfejlesztő aktivitásokért összegyűjtött pontokat az iskolák beválthatják sportszerekre, sportélményekre, sportinfrastruktúra bővítésére, kirándulásokra, műszaki cikkekre stb. A 2023/2024. tanévben több mint 53 millió forint értékben tudták beváltani pontjaikat az iskolák.

Az Aktív Iskola program jelenleg már 423 iskolában valósul meg, ezzel közel 130 ezer gyermeket és rengeteg családot tud elérni. Az iskolák az egész tanévben folyamatos szakmai támogatást kapnak az MDSZ országos hálózatától, hogy a mozgásra ösztönző programokból, ötletekből minél többet tudjanak megvalósítani, ezzel minél több pontot tudjanak gyűjteni. Fontos, hogy a változatosan összeállított feladatokkal a pontgyűjtést és sikeres megvalósítást egyáltalán nem befolyásolja az iskola mérete, anyagi helyzete, a régió fejlettsége vagy a fenntartói háttér, egyenlő esélyekkel indul minden intézmény.

További részletek az Aktív Iskola programról: https://www.aktiviskola.hu/

Forrás: aktiviskola.hu

Erről is tudnia kell