Kiskőrösön kalocsaiak részvételével rendezték meg a Magyar Éremgyűjtők 53. Vándorgyűlését – Betekinthettünk a numizmatika színes és érdekes világába
Szerző
Zsiga FerencMint a helyszínen tapasztaltuk, a gyűjtőknek a négy nagy teremben, több száz négyzetméteren lehetőségük nyílt a gyűjteményük kiállításához, valamint gyarapításához csere és vásárlás formájában. Kiskőrös Város Önkormányzata az alkalomból kiadott egy érmet, amelyen a város jellegzetes épületei láthatók: egyik oldalán a Petőfi Szülőház, a másik oldalon pedig a Polgármesteri Hivatal a Petőfi szoborral. A jubileumi érmet a helyszínen is árusították. Nagyon sok kiskőrösi szívügyének tekintette, hogy vásároljon az éremből, hogy a 200 éves évfordulót ezzel is megörökítse, emlékezetessé tegye.
Az éremgyűjtők a hajnali nagy vihar ellenére már szombaton reggel 7 órakor elkezdték berendezni a termeket, így 8 órakor megkezdődhetett az éremcsere, az alkudozás és az adás-vétel. Láthatóan nem előzmények nélkül, többen már úgy érkeztek, „ha meg van még nálad, megveszem.” Mint kiderült, az éremgyűjtők az online térben is aktívak, de egy-egy, különösen nagyobb értékű érem esetében elkerülhetetlennek tartják, hogy a megvásárolni kívánt érmet kézbe vegyék, nagyító alatt megvizsgálják mielőtt kifizetik, vagy a sajátjukat elcserélik a kiszemelt éremre
A Kalocsáról érkezett Vörösváczki Csaba, aki 40 éve gyűjt érméket, jókora összeggel a zsebében érkezett, de interjúnkig nem találta meg a keresett érmet. Viszont egy kis tájékoztatást azért kaptunk tőle.
Az ugyancsak Kalocsáról érkezett Korsós László, aki a Bajai Éremgyűjtő Egyesület tagja éppen akkor adott el egy plakettet, amikor az érmekkel terített asztalához értünk. Mint elmondta, a legértékesebb és legféltettebb darabja az az 1834-ből származó érem, amelyik Sissit, Ferenc József osztrák császár és magyar király feleségét ábrázolja. Az 500-nál is több darabos gyűjteményéből ez az egy bizonyosan nem lesz eladó, sohasem.
A rendezvény ünnepélyes megnyitójára 10 órakor került sor. A vándorgyűlés résztvevőit, köztük Csóka Ferencet, a Magyar Éremgyűjtők Egyesületének elnökét és az elnökség tagjait Domonyi László polgármester köszöntötte. A megnyitón sajnos nem jelent meg a Petőfi útja éremsorozat tervezője, Fritz Mihály szobrászművész, de a gyönyörű, ezüstből készült érmesor kivitelezője, Szabó Tamás, a szegedi ÉremVerde tulajdonosa részt vett a vándorgyűlésen.
A „Petőfi az érmészetben” című, Prepszent István kiskőrösi régiségkereskedő, becsüs, numizmatikus, a kiskőrösi csoport elnöke által összeállított kiállítást - méltató szavak kíséretében - Csóka Ferenc elnök nyitotta meg. Az ünnepi közgyűlés a művelődés központ kamaratermében zajlott, és alkalom volt arra is, hogy a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete átadja a 2023. évi kitüntetéseket. A résztvevők az ebéd után tárlatvezetéses látogatást tettek a Petőfi Szülőház és Emlékmúzeumban.
A Vándorgyűlés meglepetése volt az a 120 centiméteres Petőfi bronz szobor, posztamensen, amely Prepszent István tulajdona.
A szobor eredetije köztéri szoborként Kiskunfélegyházán van. A szobrot Köllő Miklós szobrászművész készítette. Érdekessége, hogy annak idején Kiskőrös is pályázott a kiskunfélegyházai szoborra, amely Erdélyből Trianon után került Magyarországra, végül Kiskunfélegyházára. Ám most a lokálpatrióta Prepszent István jóvoltából Kiskőrösön is van egy ilyen, egykor áhított szobor a városban.
Ugyan a kiállításon főleg numizmatikai anyag volt látható, de értékes festményeket és szobrokat is közszemlére tettek. A legnagyobb érdeklődést talán a kiskőrösi csoport által kiadott érmek, valamint a Petőfi útjai sorozat érmei váltották ki.
A szervezők szerint a vándorgyűlés és az érembörze látogatóinak száma meghaladta az 1500 főt.